Aktualności

Spotkanie z przedstawicielami MZ i CeZ

2024-10-19

10 października 2024 odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Centrum eZdrowia, Polskiego Stowarzyszenia HL7 oraz współpracujących organizacji: Polskiej Izby Informatyki Medycznej, Stowarzyszenia Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, Konfederacji Lewiatan i Telemedycznej Grupy Roboczej. Tematem spotkania były potrzeby w zakresie zapewnienia interoperacyjności systemów stosowanych w polskiej ochronie zdrowia, rola Centrum eZdrowia w tym zakresie oraz możliwość nawiązania bliższej współpracy pomiędzy Centrum, a Polskim Stowarzyszeniem HL7.

Przedstawiciele strony społeczno-biznesowej przedstawili swoje oczekiwania w zakresie roli CeZ. Jako jedno z podstawowych zadań wskazano definiowanie i publikowanie wspólnych reguł wymiany danych pomiędzy systemami stosowanymi w ochronie zdrowia. Zakres tych działań nie powinien ograniczać się tylko do zagadnienia integracji z systemami centralnymi, ale powinien dotyczyć całego rozproszonego ekosystemu eZdrowia i wymiany danych w ramach tego systemu na każdym z poziomów.

  • Ustalenie tych reguł jest krytycznym warunkiem realizacji większości projektów z zakresu e-Zdrowia, w tym: powszechnej wymiany dokumentów, e-Rejestracji, wdrożenia EHDS. Większość projektów finansowanych z KPO i realizacja poszczególnych kamieni milowych, zakłada integrację systemów – w związku z tym wspólne reguły wymiany danych powinny być obowiązujące podczas realizacji tych projektów.
  • Najlepszym sposobem na realizację tego zadania jest opracowywanie i utrzymywanie krajowych specyfikacji interoperacyjności, które zapisują te reguły zgodnie ze standardami globalnymi (HL7 CDA i HL7 FHIR). Specyfikacje krajowe HL7 odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu interoperacyjności i są warunkiem spójnej integracji systemów w polskiej ochronie zdrowia.
  • Opracowywanie specyfikacji krajowych powinno również uwzględniać wyniki prowadzonych poza CeZ projektów, w tym projektów mających na celu wdrożenie wspólnych terminologii.
  • Zadanie opracowywania i utrzymywania specyfikacji wymaga szczególnych kompetencji i doświadczenia.

Przedstawiciel HL7 zaoferował pomoc i współpracę z MZ i CeZ przy realizacji tego zadania.

  • HL7 oraz podmioty zrzeszone w HL7 posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu specyfikacji interoperacyjności opartych na globalnych standardach HL7 i profilach IHE oraz są zaangażowane w projekty podejmowane na poziomie europejskim.
  • Opracowywanie krajowych specyfikacji interoperacyjności jest jednym z celów statutowych HL7, a na podstawie umowy afiliacyjnej z HL7 International, HL7 jest odpowiedzialne za ich opracowywanie. PS HL7 może te prace prowadzić we współpracy z innym podmiotem, na podstawie odpowiedniej umowy.
  • HL7 deklaruje pomoc w budowaniu tego typu kompetencji w CeZ, ale ten proces wymaga czasu.
  • CeZ i HL7 powinny jak najszybciej nawiązać bezpośrednią współpracę w tym zakresie i wspólnie prowadzić działania na rzecz interoperacyjności.

Podczas spotkania poruszono również kilka innych tematów, m. in. kwestie związane z niewystarczającym poziomem indeksacji dokumentów medycznych na platformie P1, rolą CeZ jako producenta oprogramowania oraz potrzebą wsparcia projektów wdrożenia wspólnych słowników globalnych m. in. LOINC jako słownik procedur diagnostycznych. Wspomniane tematy wymagają kolejnych spotkań strony rządowej ze stroną społeczno-biznesową.

Najważniejsze ustalenia ze spotkania:

  • HL7 przygotuje listę proponowanych działań w zakresie interoperacyjności, do podjęcia wspólnie przez CeZ i HL7.
  • Podczas kolejnego, roboczego spotkania MZ/CeZ/HL7 zostaną również omówione możliwe modele współpracy pomiędzy CeZ i HL7.
  • Inne tematy będą wymagały kolejnych spotkań w szerszym gronie tzn. z udziałem MZ/CeZ oraz PIIM, STORM, KL, TGR i HL7.

Polskie Stowarzyszenie HL7

ul. Żelazna 59 lok. 203
00-848 Warszawa

NIP: 7010655025
KRS: 0000658250

Konto bankowe (BNP Paribas):
88 1600 1462 1885 9925 8000 0001 (dla przelewów w PLN)
77 1600 1462 1885 9925 8000 0005 (dla przelewów w EUR)
50 1600 1462 1885 9925 8000 0006 (dla przelewów w USD)